Crepp kohviku seintelt õhkub taas uut hingamist. Nimelt on meie hea sõber, Marko Adamson, toonud meile kõigile nautimiseks valiku Henno Arraku teoseid.
Kutsume kõiki kunstigurmaane kohvikusse Crepp näitust naituma, kas kuuma kohvi või klaasikese Valpolicella saatel.

Näitus „Aiapidu” toob esile Eesti graafiku Henno Arraku (1930–2017) loomingut aastatest 1963 kuni 1988. Väike valik annab ometi selget aimu kunstniku ainese ulatusest ning tema tehnilisest mitmekülgsusest ja kõrgtasemest.

„Aiapidu" laiendab ja süvendab samaaegset väljapanekut „Henno Arrak. Graafikakunsti sügavus" Tartu Kaubamaja II korruse galeriis, mis jääb avatuks 1. märtsini 2024.


Henno Arraku looming on jätnud tähelepanuväärse jälje Eesti kunstimaastikule. Ta valdas vabalt erinevaid graafikatehnikaid, sealhulgas nii kõrg- kui sügavtrükki, mida siinses väljapanekus esindavad linoollõige, pehmelakk, ofort ja metsotinto. Tema ampluaasse kuuluvad nii inimeste kui loomade, maastike kui ka interjööride kujutamine.


„Aiapeol" eksponeeritud teosed annavad ülevaate kunstniku loomingulistest muutustest ajas. Kui 1960. aastate alguses domineeris tema loomingus jõulisem ja lakoonilisem suund, siis 1970. aastatel avardasid põhiliselt realistlikku kujutusviisi mängulised seaded ja sürrealistlikud motiivid.


Näitusel on Henno Arraku tuntumatest teostest esindatud „Hommik äärelinna toidubaaris" (linoollõige, 1963), „Aiapidu" (ofort, 1971) ja „Sügisene maastik" (pehmelakk, 1980).


HENNO ARRAK


Henno Arrak sündis 18. aprillil 1930 Tallinnas ja suri 25. veebruaril 2017. Aastatel 1949–1955 viibis ta poliitvangina Kasahstanis. Arrak asus samas laagris Aleksandr Solženitsõniga, kelle suurteose „Gulagi arhipelaag”tõlkijaks ta hiljem oli.


Tänu Günther Reindorffi kindlale toetusele võeti ta 1957. aastal vastu Eesti Riiklikku Kunstiinstituuti, mille lõpetas 1963. aastal raamatugraafikuna. Tema juhendajate hulka kuulusid Alo Hoidre ja Paul Luhtein, samuti õppis ta Evald Okase käe all.


Alates 1966. aastast oli Henno Arrak Kunstnike Liidu liige ja alates 1958. aastast esines ta näitustel. Ta oli üks Eesti 20. sajandi silmapaistvamaid graafikuid, kelle looming on mitmekülgne ja eksperimentaalne, hõlmates erinevaid graafikatehnikaid ja kunstivorme alates vabagraafikast kuni raamatuillustratsioonide, eksliibriste ja postmarkideni.

Näituse koostaja: Marko Adamson  

Nõustaja: Enn Lillemets

Näitus on avatud kuni 24. märtsini.

Põhjalikum ülevaade Henno Arraku elust ja loomingulisest pärandist on kättesaadav
kodulehel www.hennoarrak.eu